ارزیابی کیفیت محیط مسکونی روستاهای ادغام شده در شهر سنندج

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جغرافیای طبیعی منطقه مورد مطالعه

شهر سنندج با جایگاه کوهپایه­ای توسط ارتفاعات آبیدر از سمت غرب و جنوب غرب و کوه کوچک رش از شمال شرق و از سمت شرق و جنوب شرق توسط تراس­های رودخانه­ای احاطه شده می باشد. به گونه کلی از لحاظ طبیعی شهر سنندج و اراضی پیرامون شامل مناطق ذیل می­گردد؛

الف) منطقه شمالی شهر سنندج که در قسمت جنوبی سد قشلاق واقع شده می باشد. این منطقه دارای تپه­های کم ارتفاع تیره رنگ با قلل مدور بوده که عموما بر روی شیت­ها و مواد دگرگونی واقع شده شده می باشد و شیب آن بین 25 تا 40 درصد بوده و ارتفاع آن بین 1200 تا 1500 متر می باشد. منطقه مذکور دارای خاک­های کم عمق سنگلاخی و سنگریزه­دار بر روی شیت می­باشد. همچنین در بعضی مناطق آن رخنمون سنگی نظاره می­گردد و گیاهان استپی منطقه دارای پوشش پراکنده­ای بوده و چرای دام در آنها به ندرت صورت می­گیرد.

ب) منطقه غرب شهر سنندج که شامل فلات­ها و تراس­های فوقانی با پستی و بلندی متوسط تا زیاد می باشد. شیب کلی این منطقه 4 تا 8 درصد می باشد و از نظر خاک شناسی دارای خاک نیمه عمیق با بافت سنگین بر روی سنگریزه و مواد آهکی می­باشد و پوشش گیاهی آن عموما دیم­کاری و غلات در بعضی قسمت­ها چراگاه فصلی می باشد.

ج) منطقه شمال شرق، شرق و جنوب شرق شهر سنندج که بستر رودخانه قشلاق از این منطقه می­گذرد دارای دشت­های دامنه­ای نسبتاَ مسطح و تراس­های رودخانه­ای بوده و شیب آن بین 0/5 تا 2 درصد می باشد و دارای خاک­های عمیق با بافت سنگین تا خیلی سنگین بوده و بدون سنگریزه می­باشد که زراعت آبی نباتات و درختکاری در این منطقه دیده می­گردد. خاطر نشان می گردد که روستای نایسر در این منطقه قرار گرفته می باشد.

د) منطقه جنوبی شهر سنندج که بعد از فرودگاه قرار دارد دارای واریزه­های بادبزنی شکل سنگریزه دار با شیب متوسط بین 3 تا 8 درصد می باشد و از نظر خاک شناسی دارای خاک کم عمق سنگریزه­دار می­باشد. خاطر نشان می گردد که روستای حسن آباد در این منطقه قرار گرفته می باشد.

 

4-5-1. وضعیت زمین شناسی

قدیمی­ترین رسوبات در این ناحیه را رسوبات پرمین تشکیل می­دهد و از سنگ­های کربناته- دولومیت، آهک، دولومیت­های چرت­دار که همراه با شیت­های کمی دگرگون شده­اند، تشکیل یافته­اند. در لایه بندی این سری و به صورت بین لایه­ای و لکانتیک­های تیره رنگ نیز پیدا نمود می­گردد. از نظر کلی شباهت زیادی مابین سری پرمین این ناحیه و ایران مرکزی مشهود می باشد. رخنمون­های دوران دوم و رسوبات این چرخه به وسعت زیاد منطقه را پوشانده و تقسیم بندی­های زیادی را شامل می­گردد. رخنمون­های این دوره از رخساره شیلی، شیت­های بسیار کم دگرگونه که گه گاه درجه دگرگونی آنها بالاتر رفته همراه با کانی­های ثانوی ناشی از دگرگونی می باشد. کوارتزیت، ماسه سنگ و سنگ­های کربناته- آهک، دولومیت، آهک­های مارنی، عموما دگرگون شده و تبدیل به مرمریت و سنگ­های آهکی شده­اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا بین اندازه دسترسی به خدمات و کیفیت محیط مسکونی روستاهای ادغام شده در شهر سنندج ارتباط معناداری هست؟
  2. آیا اندازه مطلوبیت کیفیت محیط مسکونی براساس ویژگی­های اجتماعی- اقتصادی افراد متفاوت می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه