شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 ارزیابی کیفیت محیط مسکونی روستاهای ادغام شده در شهر سنندج

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی­ها و تحولات اقتصادی روستاهای مورد مطالعه

مطالعات به اقدام آمده نشان می­دهد که کارگران ساده و بدون مهارت و فروشندگان، جزو بیشترین اندازه اشتغال ساکنان حسن آباد و نایسر را تشکیل می­دهند. این مشاغل نزدیک به نیمی از اشتغال روستاهای مورد مطالعه را تشکیل می­دهد. جالب توجه می باشد که بر خلاف غالب بودن اشتغال کشاورزی در اغلب روستاهای کشور و منطقه، اشتغال در بخش کشاورزی و امور مربوطه درصد خیلی کمی از اندازه کل شاغلان روستاها را تشکیل می­دهد. همچنین محل کار دو سوم شاغلان این روستاها، شهر سنندج می باشد.

شایان ذکر می باشد که روستاهای حسن آباد و نایسر تا سال­های اخیر تأثیر حومه کشاورزی شهر سنندج را داشتند. در حال حاضر نیز این ویژگی تا حدودی حفظ شده می باشد، با این تفاصیل به تدریج بر اثر فرآیند فزاینده تغییر و تبدیل اراضی کشاورزی، روندی کاهشی دارد. به گونه کلی مطالعه اقتصاد روستاهای واقع در پیرامون شهر سنندج نشان از فرآیند فزاینده شهرگرایی روستاییان دارد. فرآیندی به معنی تغییر در شیوه زندگی روستایی در جهت تمایل به شیوه زندگی شهری، که تا اندازه زیادی ناشی از تعامل با شهر می باشد.

4-4-3. ویژگی­ها و تحولات کالبدی روستاهای مورد مطالعه

به لحاظ تیپولوژی، واحدهای مسکونی واقع در روستاهای مورد مطالعه به دو تیپ شهری و روستایی قابل تقسیم هستند. مطالعه تیپولوژی ساختمان­های مسکونی از چند بُعد مورد مطالعه قرار گرفته می باشد؛ 1- شکل ظاهر و نمای ساختمان، 2- معماری ساختمان، 3- مصالح به کار رفته، 4- وجود یا عدم وجود محل نگهداری دام در داخل فضای ساختمان. بر این اساس مطالعات به اقدام آمده نشان می­دهد که در روستاهای حسن آباد و نایسر به ترتیب 75 و 95 درصد از ساختمان­های مسکونی تیپ شهری دارند. همچنین تعداد زیادی از ساختمان­های روستاهای مورد مطالعه نوساز بوده و در دهه اخیر ساخته شده­اند.

در روستاهای مورد مطالعه بیشترین تعداد واحدهای مسکونی در یک و دو طبقه ساخته شده­اند، که می­توان علل آن را به عوامل همچون ارزان بودن زمین در مقایسه با شهر سنندج، و مخالفت شدید اهالی با فرهنگ آپارتمان نشینی می باشد. با این تفاصیل توسعه عمودی در روستاهای مورد مطالعه روبه افزایش می باشد.

مهاجرت پذیری روستاهای مورد مطالعه باعث افزایش تقاضا برای زمین مسکونی و قیمت آن شده می باشد. رونق بازار زمین طریقه تغییر و تبدیل زمین­های کشاورزی و فروش آن را افزایش داده می باشد. به گونه­ای که حتی زمین­های کشاورزی با فاصله نسبتا زیاد از محدوده کالبدی روستا تقطیع و ساخته شده­اند. این عامل به علاوه سرمایه گذاری سوداگران زمین و احتکار آن، سبب گسترش نسبتا پراکنده روستاها در اطراف و خارج از محدوده شده می باشد. همچنین عدم مدیریت در ساخت و سازهای به اقدام آمده در روستاهای مورد مطالعه تأثیر خود را در سرانه­ها و تراکم جمعیت نشان می­دهد. به گونه­ای که بهره گیری فشرده از زمین باعث کاهش سرانه­ها و افزایش اندازه تراکم­ها نسبت به حد معمول در سایر روستاهای منطقه شده می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا بین اندازه دسترسی به خدمات و کیفیت محیط مسکونی روستاهای ادغام شده در شهر سنندج ارتباط معناداری هست؟
  2. آیا اندازه مطلوبیت کیفیت محیط مسکونی براساس ویژگی­های اجتماعی- اقتصادی افراد متفاوت می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد