ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1.  محله فهادان

فهادان یکی از قدیمی­ترین محلات یزد می­باشد. «فهد» در لغت به معنای دانایان و سرشناسان می­باشد؛ این محله در گذشته محل سکونت اعیان، بزرگان و سرشناسان بوه می باشد و به محله یوزداران نیز شهرت یافته می باشد، زیرا سلطان قطب­الدین ابن عزالدین لنگر از اتابکان یزد (قرن 8 ه.ق) به نگهداری یوز علاقه زیادی داشته و در منزل خود یوزپلنگ نگهدای می­کرده می باشد. این محله در اوایل قرن پنجم هجری ایجاد شده می باشد. از عناصر شاخص تاریخی محل می­توان به بقعه شیخ فهادان، مسجد فهادان، مسجد قدمگاه و مدرسه ضیائیه تصریح نمود (خادم­زاده، 1386: 131).

1-1-1-2. محله گودال مصلی

محله گودال مصلی نسبت به محله فهادان دارای قدمت کمتری می باشد؛ گرچه چند اثر تاریخی با قدمت زیاد در این محله هست، اما اکثر بخش­های آن مربوط به دوره صفویه و قاجاریه می باشد.

نام این محله از وجود مصلی عتیق در محله مأخوذ شده که در اویل قرن 8 ه.ق احداث گردیده و از عناصر شاخص تاریخی آن می­توان به کاروانسرای مشیر، بازار مسگرها، حمام خان، خانه بلورفروش و… تصریح نمود (خادم­زاده، 1386: 175).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-1-1-3. محله شش­بادگیری

محدوده شش­بادگیری نیز از محدوده­های بسیار قدیمی شهر می باشد که عناصر متعدد تاریخی و با ارزشی را در بر می­گیرد. از عناصر شهری معروف به غیر از دو مجموعه امیرچخماق و دروازه قصاب­ها که در مرز محدوده شمالی و جنوبی محله قرار داشته و بیشتر در ارتباط با خیابان­های اصلی قرار دارند، سایر عناصر تاریخی در داخل بافت مسکونی و در ارتباط با آن کار می­کنند (گروه مطالعه و طراحی بافت قدیم یزد، 1385: 70).

1-1-1-4. محله گازارگاه

گازارگاه در لغت به معنای رخت­شوی­خانه می­باشد. این محله تاریخی در قرن 9 ه.ق احداث گردیده و از بناهای شاخص آن می­توان از باغ معین (بهادرخان)، باغ فرساد، خانه سیگاری و حمام گلشن نام برد. قدیمی­ترین بخش این محدوده با گسترش هسته قدیمی در دوره اتابکان یزد شکل گرفته می باشد که شامل بخش شمالی محله قدیمی پیر برج می­باشد. بخش غربی گازرگاه که قسمت عمده آن را محله قدیمی سرباز (شاهدباز) تشکیل می­دهد، با گسترش شهر و ایجاد هسته محلات جدید در مجاورت شهر قدیم در دوره حکومت گورکانیان در یزد شکل گرفته می باشد (خادم­زاده، 1386: 165).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه