ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1. باد

وزش باد در استان یزد به دلیل وجود شن­های روان و تپه­های شنی مهم ویژه­ای می باشد. جهت چیره باد در یزد در شش ماه اول سال یعنی بهار و تابستان شمال غربی و در چهار ماه از آبان تا بهمن در جنوب شرقی می­باشد. در دو ماه اسفند و مهر باد غالب می­وزد. به علت عاری بودن دشت­ها و کوهستان­ها از پوشش گیاهی، شدت باد در استان یزد زیاد می باشد به طوری که سرعت طوفان­های ماسه­ای به 90 کیلومتر در ساعت می­رسد و حتی در یزد بادهایی با سرعت 120 کیلومتر نیز به ثبت رسیده می باشد. از خرداد ماه وزش بادهای گرم کویری شروع می­گردد که بیش از پیش بر شدت گرما در فصل تابستان می­افزاید (مهندسین مشاور باغ شهر پردیسان، 1390: 45).

با در نظر داشتن این که ماسه­زارها و ریگ­زارهای عمده شهر یزد در ضلع شمالی آن قرار دارد، بادهای فصل بهار و تابستان که از سمت شمال و شمال غربی می­وزند جزء بادهای مزاحم به شمار می­آیند؛ به طوری که بادهای شمال غربی غالباً به شکل توفان­های گرد و غبار شهر را تحت تأثیر قرار داده و در مواقعی از سال به نام­های توفان خاکستری و یا سیاه مقادیر انبوهی از ماسه و ریگ را در سطح شهر پراکنده می­سازند. زمان وزش باد از اواخر اسفند تا اوایل خرداد ماه می باشد که در این مدت فرسایش باد سبب به وجود آمدن توده­های بزرگ شن جنبنده (روان) می­گردد. لذا کوچه­های پیچ در پیچ و باریک و شکل فشرده مساکن از مهم­ترین جلوه­های معماری همسان با الگوی جریان­های جوی و توفان­های گرد و خاک در محدوده شهر هستند. بخش شمالی ناحیه تاریخی شهر در مجاورت با زمین­های بیابانی و ماسه­های روان قرار دارد که در غالب سال­ها از جانب شن­های روان تهدید می­گردد.

1-1-2. جایگاه بافت تاریخی شهر یزد

بافت تاریخی شهر یزد در دشت کویر واقع شده و از شمال شرقی و جنوب غربی وسط دو رشته کوه خرانق و تفت احاطه شده می باشد. عبور یک راه اصلی منطقه­ای در جهت شرقی- غربی و تلاقی آن با چند راه فرعی که از سوی جنوب امتداد می­یابند، جایگاه مناسبی را از نظر دسترسی­ها برای استقرار شهر به وجود آورده می باشد. جهت شیب برای هدایت آب توسط قنات از سوی کوه­های جنوبی نیز امکان سکونت را فراهم ساخته و لذا هسته اولیه شهر در چنین موقعیتی شکل گرفته می باشد (کلانتری و حاتمی­نژاد، 1385: 18). مرکز اولیه شهر یزد در محله فهادان، با وجود همجواری با ریگزارها و کویر شمالی، جایگاه مساعدی از نظر طبیعی داشته و در همسایگی نزدیک آن سکونت­گاه­های زیادی مستقر بوده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه