ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1. ویژگی­های اقلیمی

ریزش­های جوی به مجموعه ریزش­های آبی و جامد جوی اطلاق می­گردد که توسط سیستم­های باران­زا در منطقه می­بارد. به گونه کلی سیکل­های مدیترانه‌ای بزرگترین منشاء بارش در شهر یزد را تشکیل می­دهند و پس از آن مراکز کم فشار منشاء گرفته از دریای سیاه، ترکیه و قفقاز نیز موجب بارندگی­های دیگری در شهرستان می­گردد.

1-1-1-1.  بارش سالانه

اندازه بارندگی سالانه می­تواند دیدگاهی کلی از پتانسیل آبی محدوده مورد مطالعه به دست دهد. این پارامتر همچنین معرف ارزیابی اقلیم شهر و وجود امکانات زراعت دیم و پوشش گیاهی شهر یزد می­باشد. با در نظر داشتن آمارهای بدست آمده از ایستگاه سینوپتیک یزد این اندازه به گونه میانگین در یک دوره آماری شاخص 58 میلی متر برآورد گردیده می باشد (اداره کل هواشناسی استان یزد، 1391: 24). توزیع بارندگی سالانه در فصول مختلف سال انطباق مناسبی با ورود سیستم­های باران­زا به محدوده مورد مطالعه دارد. با آغاز نفوذ سیستم­های باران­زا در فصل پاییز اندازه بارندگی روندی افزایشی را نشان می­دهد؛ به طوری که 68 درصد بارندگی در فصل پاییز رخ داده می باشد و در بهار نیز بارندگی فصلی با 27 درصد، اندازه بالایی از بارندگی سالیانه را به خود اختصاص می­دهد و تا خاتمه ورود منظم سیستم­های باران­زا در اواسط بهار، فصل خشک شروع شده و در طول تابستان به صفر می­رسد (شکل ‏3‑5).

1-1-1-2. رطوبت هوا

رطوبت موجود در هوا به دلیل پدیده تبخیر از سطوح آزاد آب و تعرق گیاهان به وجود می­آید که توسط جریان وزش باد جابجا می­گردد. اندازه بخار آب در هوا از تغییرات دمای هوا تبعیت می­کند و مطالعه تغییرات آن و پارامترهای مربوط به آن در پروژه‌های توسعه شهری و مصالح ساختمانی مورد نیاز و… دارای اهمیت فراوانی می‌باشد. نم نسبی در واقع نسبت مقدار آب موجود در جو به حداکثر مقدار آبی که جو می­تواند در همان شرایط دارا باشد، گفته و به صورت درصد نشان داده می­گردد. در شرایطی که مقدار بخار آب در هوای مشخصی ثابت باشد هر چه دمای هوا افزایش یابد­، رطوبت نسبی کاهش می­یابد. پس رطوبت نسبی قبل از طلوع آفتاب که دمای حداقل نیز در آن محدوده زمانی اتفاق می­افتد، حداکثر مقدار را دارا می­باشد و حداقل رطوبت نسبی به هنگام وقوع حداکثر دمای شبانه روز رخ می­دهد (مهندسین مشاور عرصه، 1386: 41).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه