ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1. رویکرد محلات سرزنده

سرزنده واژه­­ای می باشد که با هدف معرفی کیفیت بهتر زندگی مورد بهره گیری قرار گرفته و مبحث مهمی می باشد که در چند دهه اخیر به رفاه مردم و ساکنان محلات می­پردازد. این ایده در سال 2003 توسط کمسیون برنامه ریزی استرالیا پیشنهاد و به مقصود ساختن اجتماعات محلی قوی­تر و افزایش کیفیت زندگی از طریق اقدام به افزایش و بهبود کیفیت محیط محله­ای و مکانی ساکنین ارائه شده می باشد. سرزنده بودن محله را می­توان از طریق اندازه تسهیلات تعیین نمود (برانل[1]، 2007: 5). اصلی­ترین ویژگی­های محلات سرزنده عبارت می باشد از:

  • استقرار مراکز محله در محل تقاطع خیابان­های اصلی با طرفداری مجموعه­ای از خرده­فروشی­ها.
  • استقرار پارک­های بزرگ و مدارس بین محلات به مقصود اطمینان از قابلیت دسترسی پیاده از محلات مجاور.
  • طرفداری از محل تقاطع خیابان­ها و فعالیت­های خرده فروشی با ایجاد حمل و نقل عمومی در هسته محلات (ویلر و دیکین[2]، 2004: 12).
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-1-1-2. رویکرد محدوده امن

ایده محدوده امن یک مفهوم نسبتاً جدید و با ابتکار دولت انگلستان، به مقصود تشویق برای طراحی دوباره خیابان­ها به عنوان مکان­هایی برای مردم که تنها مکان ترافیکی نباشند، شکل گرفت و هدف آن بهبود کیفیت زندگی و معابر مسکونی با ایجاد مکان­هایی برای مردم که آنان را به بهره گیری­های گوناگون تشویق می­کند. در این ایده کاستی­های محیط شهری، فشرگی محلات و امنیت معابر مناطق مسکونی مورد نقد قرار گرفته می باشد. مهم­ترین عامل در موفقیت آن سطح مشارکت ساکنین از طراحی تا اجرا می­باشد. ترافیک، امنیت، کاربری زمین، راه­های دروازه­دار، نورپردازی و طراحی مشارکتی از اصولی به شمار می­طریقه که در طراحی ناحیه مسکونی مورد توجه قرار می­گیرد (کریمی و نگین­تاجی، 1391: 76).

[1] . Brownell, M.

[2] . Wheeler, S, M., Deakin, E.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه